Πανελλαδική Ποδηλατοπορεία 2011
Ποδήλατο = υγεία
Ποδήλατο =

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου 2012 στη Λάρισα - Αποτελέσματα και βίντεο

Με μεγάλη επιτυχία διεξήχθη το τριήμερο 22, 23 και 24 Ιουνίου 2012 στο νομό Λάρισας, το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Δρόμου στις κατηγορίες ανδρών, νέων ανδρών και γυναικών.
Στην επιτυχία της διοργάνωσης, που σημείωσε ρεκόρ συμμετοχών, σημαντική ήταν η συμβολή τόσο της Περιφέρειας Θεσσαλίας, όσο και του Ποδηλατικού Γυμναστικού Συλλόγου Λάρισας, ενώ καταλυτική υπήρξε η παρουσία της Αστυνομικής Δ/νσης Λάρισας και της Τροχαίας Λάρισας. που με την κινητοποίηση και τα μέτρα που πήρε, κατάφερε να πραγματοποιηθούν οι αγώνες, με απόλυτη ασφάλεια για τους αγωνιζόμενους αθλητές και αθλήτριες, ενώ θετικότητα σχόλια απέσπασε ο τερματισμός στο κέντρο της πόλης της Λάρισας, κάτι που φάνταζε εξαιρετικά δύσκολο, που έδωσε την ευκαιρία στους φίλους του αθλήματος και στους κατοίκους της πόλης να χειροκροτήσουν τις προσπάθειες των αθλητών .
Ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας κ. Κώστας Αγοραστός, εκτός από τη φιλοξενία που παρείχε σε πάνω από 170 αθλητές, αθλήτριες και συνοδούς, αγκάλιασε από την αρχή τη διοργάνωση, απόδειξη της οποίας ήταν η παρουσία του και στις τρείς ημέρες των αγώνων.
Ο Π.Γ.Σ. Λάρισας βοήθησε τα μέγιστα στην επιλογή των διαδρομών, αλλά και στην πραγματοποίηση των αγώνων.
Σημαντική, επίσης, ήταν η συμβολή στη διοργάνωση των Δήμων Λάρισας, Τυρνάβου, Ελασσώνας και Τεμπών, των Διασωστών Λάρισας, του Συλλόγου Ραδιοερασιτεχνών Λάρισας και των Προσκόπων Συκουρίου, καθώς επίσης και των Αστυνομικών Τμημάτων Τυρνάβου και Ελασσώνας, που με την κινητοποίησή τους διευκόλυναν την ασφαλή διέλευση των αθλητών και αθλητριών.
Οι αγώνες αυτοί αποτέλεσαν μια πολύ καλή δοκιμή για την μελλοντική διοργάνωση (μέσα στο 2013) ενός διεθνούς ποδηλατικού γύρου Θεσσαλίας, που αποτελεί όραμα τόσο για τον Περιφερειάρχη Κ. Κώστα Αγοραστό, όσο και για την Ομοσπονδία. Η επιτυχία της διοργάνωσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος, αποτελεί εγγύηση για τέτοιου είδους αγωνιστικές δραστηριότητες στην περιοχή.
Στο αγωνιστικό μέρος, οι νικητές των αγώνων και Πρωταθλητές Ελλάδος για το 2012, ήταν:
Α. ΑΤΟΜΙΚΗ ΧΡΟΝΟΜΕΡΗΣΗ
ΓΥΝΑΙΚΩΝ:
1. Χατζή Ελισάβετ (Γ.Σ. ΔΙΑΓΟΡΑΣ)
2. Πρίντεζη Χριστίνα (Π.Ο. ΤΑΛΩΣ Χανίων)
3. Τσαβαρή Ελένη (Α.Ο. ΘΗΣΕΑΣ)
ΝΕΩΝ ΑΝΔΡΩΝ:
1. Παπαδερός Αλέξανδρος (Π.Ο. ΤΑΛΩΣ Χανίων)
2. Σπανόπουλος Ιωάννης (ΠΕΛΟΤΟΝ Π.Ο.)
3. Ιωαννίδης Νικόλαος (Α.Ο. ΘΗΣΕΑΣ)
ΑΝΔΡΩΝ:
1. Ταμουρίδης Ιωάννης (Π.Α.Ο.Κ.)
2. Τζωρτζάκης Πολυχρόνης (Π.Ο. ΤΑΛΩΣ Χανίων)
3. Σακελλαρίδης-Μάγκουρας Νεοφ. (Π.Σ. ΚΡΟΝΟΣ)
Αναλυτικότερα : Ο Ταμουριδής Γιάννης (Π.Α.Ο.Κ.) αναδείχθηκε για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά Πρωταθλητής Ελλάδος στην Ατομική Χρονομέτρηση και για έβδομη φορά στην καριέρα του, στην κατηγορία Ανδρών καλύπτοντας τα 37χλμ σε 45:23. Στην δεύτερη θέση με διαφορά 1:51 τερμάτισε ο Τζωρτζάκης Πολυχρόνης (Π.Ο.Χ. Τάλως) με τον Σακελλαρίδη Νεόφυτο να ακολουθεί στην τρίτη θέση 2:23 από τον πρώτο. Τις πρώτες έξι θέσεις συμπλήρωσαν οι αθλητές Πολυδωρόπουλος Δημήτρης (4ος), Σημαντηράκης Βασίλης (5ος) και Χαλκιόπουλος Παύλος (6ος). Στους Νέους επικράτησε σχετικά άνετα ο Παπαδερός Αλέξανδρος (Π.Ο.Χ. Τάλως) καθώς κέρδισε με διαφορά 1:37 τον Σπανόπουλο Γιάννη (Π.Ο.Πέλοτον) και τον Ιωαννίδη Νικόλαο (Α.Ο. Θησέας) οι οποίοι τερμάτισαν στην δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα. Ο χρόνος του Παπαδερού 47:07 ήταν η δεύτερη καλύτερη επίδοση του αγώνα στην κατηγορία Ανδρών. Στις γυναίκες για ακόμη μία φορά αναδείχθηκε Πρωταθλήτρια Ελλάδος η Χατζή Ελισάβετ (Γ.Σ. Διαγόρας) με χρόνο 26:04 στα 20χλμ που αγωνίστηκαν οι γυναίκες. Στην δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν η Πρίντεζη Χριστίνα (Π.Ο.Χ. Τάλως) και η Τσαβαρή Ελισάβετ (Α.Ο. Θησέας) με χρόνους 27:12 και 27:31 αντίστοιχα.

Β. ΑΓΩΝΑΣ ΑΝΤΟΧΗΣ
ΓΥΝΑΙΚΩΝ:
2. Μηλάκη Αργυρώ (Α.Ε.Κ. ΤΡΙΠΟΛΗΣ)
3. Φασόη Βαρβάρα (Α.Ο. ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Π-Χ)
ΑΝΔΡΩΝ:
1. Δρακάκης Ιωάννης (Π.Ο. ΤΑΛΩΣ Χανίων)
2. Μπούγλας Γεώργιος (Π.Ο. ΚΑΣΤΡΟ Ηρακλείου)
3. Καστραντάς Χαράλαμπος (Π.Ο. ΚΑΣΤΡΟ Ηρακλείου)
Αναλυτικότερα : Ο Δρακάκης Γιάννης (Π.Ο.Χ. Τάλως) είναι ο νέος Πρωταθλητής Ελλάδος σε έναν αγώνα που κρίθηκε στο τελικό σπριντ παρά τις επιθέσεις για να αποσπαστούν οι αθλητές των ομάδων Gios Deyser Leon Kastro και SP Tableware. Πίσω από τον Δρακάκη στην δεύτερη και τρίτη θέση τερμάτισαν οι ποδηλάτες της ομάδας του Ηρακλείου Gios Deyser Leon Kastro, Μπούγλας Γιώργος και Καστραντάς Χάρης. Ο αγώνας είχε πολύ δυνατό ρυθμό από την αρχή με πολλές επιθέσεις όπου στο πρώτο ανηφορικό κομμάτι αποσπάστηκαν τέσσερις ποδηλάτες συνολικά, τρεις ποδηλάτες της SP Tableware (Ταμουρίδης, Ηλίας και Σακελλαρίδης) με τον Μπούγλα Γιώργο. Αυτό το ξεκόλλημα ξεκίνησε από το 45ο χιλιόμετρο για να μείνουν τελικά οι Ηλίας και Ταμουρίδης μέχρι 10 χιλιόμετρα πριν τον τερματισμό που τους έπιασε το κυρίως γκρουπ. Στα τελευταία 8χλμ μία επίθεση του Ευσταθίου με τον Σακελλαρίδη έδειξε πως μπορούσε να πάει μέχρι το τέλος αλλά πιάστηκαν στα τελευταία 2χλμ. Μετά από 149χλμ αγώνα το γκρουπ πήγε στο τελικό σπριντ με τον Δρακάκη να παίρνει τα σκήπτρα του Πρωταθλητή Ελλάδος από τον Ταμουρίδη. Ο ποδηλάτης του Π.Ο.Χ. Τάλως αναδεικνύεται για δεύτερη φορά Πρωταθλητής Ελλάδος στο αγώνισμα αντοχής δρόμου καθώς είχε κερδίσει ξανά το 2009. Τις υπόλοιπες τρεις θέσεις για την πρώτη εξάδα συμπλήρωσαν ο Σημαντηράκης Βασίλης -4ος- (SP Tableware), Μπούγλας Αποστόλης -5ος- (Gios Deyser Leon Kastro) και Ταμουρίδης Γιάννης -6ος- (SP Tableware).